top of page
  • Writer's picturepioletproduction

Dvanáct fotek pro Zeiss

Uff. Po druhé za sebou se mi dostalo pocty od mého partnera - firmy Zeiss - v podobě kalendáře pro rok 2023. Moje fotky, ovšem v produkci tohoto světoznámého producenta špičkového fotografického skla.


Vybrat 12 krajinek, za kterými bych si opravdu hrdě stál, bylo pro rok 2022 vcelku v pohodě. Přecijen jsem vybíral z databáze cca 3letého období. Pro rok 2023 to byl větší oříšek. Ale nakonec se to povedlo. Pojďte se podívat na 12 krajin, které si můžete pro rok 2023 pověsit na zeď i vy (stačí mi napsat na pioletproduction@gmail.com - cenovka je 500.- a polovina částky jde na konto Člověka v tísni.)


01

Leden, Jahňací štít, Vysoké Tatry, 2017.

Můj první rok se Sony a7. První generace, geniálně malý stroj, k tomu širokáč 16-35/4 od Sony - Zeiss. Parádní kombinace, se kterou se mi po parádním bivaku s parťákem povedlo vyfotit tenhle neskutečný východ slunce nad nejvýchodnějším vrcholem Vysokých Tater.


02

Únor, Prostredný hrot, Vysoké Tatry, 2022.

A hned skáčeme o 5 let dál. Letošní zimu jsem strávil s rodinkou v Tatrách týden, ovšem na tenhle geniální západ slunce jsem si musel střihnout až nechutně rychlý výběh na skialpových lyžích ze Skalnaté plesa až do Lomnického sedla. A po západu slunka už s čelovkou sjet až dolů na parkoviště. Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8 a stativ Peak Design Travel Tripod.


03

Březen, Zelenci nature reserve, Slovinsko, 2018.

A zase zpět. V roce 2018 jsem na jaře vyjel sám do Slovinska. Lezecko-fotografický výjezd, který byl preven cí proti vyhoření v práci, mi dal možnost fotit o sto šest. Zelenci je nádherné místo jen malý kousek od silnice (a Krnjske Gory) a stačilo tam být opravdu brzy ráno. Nádherné jarní barvy nemůžou nikdy zklamat. Sony a7, Sony-Zeiss 16-35/4.


04

Duben, Stausee Wasserfallboden, Rakousko, 2017.

Další jarní, no skoro letní paráda, tentokrát v Rakousku. Asi nejpikantnější informací k této fotografii jsou okolnosti, za kterých jsme se z tohoto místa dostávali dolů do údolí. Ujel nám totiž poslední autobus, pěšky je to přes 1000 výškových metrů a moje žena byla v pokročilém stavu těhotenství. Nakonec to vyřešilo pekelně drahé taxi s průvodcem, neboť jediná silnička dolů vede skrze tunely vybudované přímo v přehradě a není volně přístupná. Sony a7, Sony-Zeiss 16-35/4.


05

Květen, Lago di Braies, Itálie, 2022.

To, že se mi povedlo nasbírat dostatečné množství záběrů pro kalendář zachránilo osm dní v Dolomitech. Počasí vyšlo skvěle a mě se povedlo být včas, brzo ráno, u populárního jezera Pragser See (Lado di Braies). Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8, Peak Desing Travel Tripod.


06

Červen, Seceda, Itálie, 2022.

Další záběr z letošních Dolomit. Legendární Odles ze Secedy asi není úplně nutné představovat, ostatně jsem o nich v předchozím článku. Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8, Peak Desing Travel Tripod.


Použité foto vybavení

07

Červenec, Cinque Torri, Itálie, 2022.

Ach ty Dolomity. Tohle místo je pro mě extrémně kouzelné a obvzlášť když vyjde takhle krásný východ slunce. Pak už jen stačí zachytávat slunko vykukující zpoza skalních věží a užívat si kvalitní kresbu objektivu i v tomhle náročném protisvětle. Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8, Peak Desing Travel Tripod.


08

Srpen, Croda di Lago, Itálie, 2022.

Krajinář, který nepoužívá teleobjektiv, jako by nikdy nefotil. Tenhle fantasticky nasvícený hřeben plný sklaních jehel je skrze čočky Batise (135/2.8) prostě dechberoucí. Milovníci Českého ráje by řekli "no, takový větší Sušky!". Sony a7III, Zeiss Batis 135/2.8.


09

Září, Pecka, Bosna a Hercegovina, 2021.

Za poslední dva roky jsem navštívil Bosnu a Hercegovinu dvakrát a pokaždé to stálo za to. Tohle fantastické mlhavé ráno jsem zachytil asi 20 m od naší obytné dodávky u lezecké oblasti Pecka. Pomalu se blížící podzim je prostě kouzelné období. Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8.


10

Říjen, Prachov, Česko, 2021.

Tenhle podzimní skvost ukazující krásu Českého ráje v podzimním západu slunce jsem ulovil v rámci volebního víkendu v říjnu roku 2021. Pamatuju si to jako včera, krátká procházka s rodinou a jen co se začala krajina halit do měkkého světla, sprintoval jsem na vyhlídku. Přidat do kroku se rozhodně vyplatilo. Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8.


11

Listopad, Sorapiss, Itálie, 2022.

Surovost skalních stěn umí být krutá i krásná. Já si volím spíš druhou možnost a masiv Sorapiss zabalený do nádherného večerního světla je podle mě fantastickou ukázkou. Sony a7III, Zeiss Batis 135/2.8.


12

Prosinec, Blíženci (Castor & Pollux), Itálie / Švýcarsko, 2020.

Tichá a klidná noc na bivaku Rossi pod Breithornem. Vlastně je to spíš už ráno. Vstávali jsme ve 3:30, hlavně kvůli tomu, abychom na hřebeni Breithornu zachytili východ slunce. To se povedlo. Ale mezi pitím čaje a nazouváním maček jsem si zvěčnil tyhle dva tiché společníky pod čistou hvězdnou oblohou. Mír a klid hor. Sony a7III, Zeiss Batis 18/2.8, Peak Desing Travel Tripod & Conversion kit.Objednej si kalendář!

Stačí napsat na pioletproduction@gmail.com - cenovka kalndáře Ondřej Vacek by Zeiss je 500.- a polovina částky jde na konto Člověka v tísni. Kalendář má rozměr A3+, je na nádherním křídovém papíře a tištěn s parciálním lakem.187 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page