top of page
  • Writer's picturepioletproduction

Hory a architektura: Bivak pod Skuto | Skuta mountain shelter

Updated: May 5, 2021


Tohle je místo, kvůli kterému jsem se vydal opět do Slovinska. Malinká bivakovací chatka v Kamnicko-Savinjských Alpách, která nahradila dosluhující plechovou bivakovací boudu je totiž architektonický skvost. Tedy alespoň podle mě.

One of the main reasons I went to Slovenia again was this incredible piece of modern architecture. It is located in Kamnik-Savinje Alps 2045 meters above sea level. It was constructed in 2015 and in my opinion, it is one of the best mountain shelters in Europe.

Bivak pod Skuto na Malih podih

Kamnicko-Savinjské Alpy leží na severu Slovinska a rozlohou ani výškou nedosahují nějaký zázračný parametrů. Ale rozhodně mají co nabídnout. Já jsem si pro svoje meditování o samotě našel právě tenhle koutek hor a v něm tenhle nádherný kousek architektury.

Bivak byl postaven v roce 2015 a od té doby jeho popularita rostla. Není se čemu divit. Jeho konstrukce nejen že je krásně čistá a uhlazená, ale je také velmi dobře funkční. Trojitá skla a kvalitní zateplení zařídí parádní tepelný komfort, i když je venku pod nulou. V mém případě, kdy jsem v bivaku spal (v dubnu), bylo venku kolem minus pěti a vevnitř téměř pořád alespoň plus deset stupňů, takže mi v mém spacáčku od Patizonu bylo často až moc teplo :).

Autorem stavby je studio OFIS Arhitekti z Lublaně. Bivak leží ve výšce 2045 m.n.m. a pohodlně ubytuje 8 až 10 nocležníků.

O výstupech v okolí v dalším článku!1,704 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page